Podrobný popis
Máta peprná, botanicky Mentha x piperita, je proti zimě odolná, do výšky 0,3-0,8 m rostoucí bylina. Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Je to silně aromatická trvalka. Její listy jsou 4-7 cm dlouhé. Kvete bíle anebo růžovo-fialově od června do srpna. Domovem máty je Středomoří, ale je pěstována po celém světě, hlavně v Americe, která je důležitým distributorem éterického oleje. Na výrobu 1,2 kg éterického oleje je potřeba 100 kg rostlinného materiálu.
Éterický olej Máta peprná má mnoho využití v kosmetice a parfemářství. Používá se jako příměs do produktů vlasové i osobní péče a dentální hygieny. U problematické a mastné pokožky vyrovnává produkci mazu, hojí infekční ložiska, uklidňuje svědění a pálení a zánětlivé procesy kůže. Máta se osvědčila při léčbě lupénky, akné a dalších problémů pokožky. Působí proti kožním a nehtovým plísním. V péči o vlasovou pokožku se využívá jako eliminátor přílišného maštění vlasů a pro ošetření kůže, bojující s lupy. Napomáhá zlepšovat prokrvení kůže hlavy, eliminuje vypadávání. Antiseptické účinky máty jsou výborné v péči o chrup, protože léčí zánětlivé onemocnění dásní, ústní infekce a zabraňuje zápachu z úst, působí jako analgetikum, lze jí účinně tišit bolest zubů. Má repelentní účinky.
Mátový éterický olej je dobrý domácí lék na nevolnost a bolesti hlavy. Jeho chladivé a protizánětlivé vlastnosti jsou jedním z důvodů, proč je tak úspěšný při zmírnění příznaků migrény. Lze jej použít tak, že kápnete 1 kapku éterického oleje do jedné kávové lžičky nosného oleje, pořádně rozmícháte a aplikujete na spánky a zátylek. Rozproudí stagnující krev, a tím pádem sníží projev migrény, je spíše vhodný pro migrény stresového původu, na hormonální migrény se lépe hodí kadidlo.
Éterický olej máta stimuluje žaludek a žlučník, působí jako podpora trávení, je to účinný prostředek pro relaxaci hladkého svalstva gastrointestinálního traktu. Hodí se k použití při křečích trávicího systému. Působí potopudně a močopudně, podporuje celkovou imunitu, snižuje horečku. Uvolňuje průchodnost respiračního systému, zlepšuje dýchání, rozpouští hlenová ložiska. V aromapsychologii se používá hlavně jako povzbuzující prostředek, spolu s citrusy je velmi vhodná na „čištění hlavy“, potřebujete-li se věnovat kreativní činnosti nebo učení a potřebujete stimulaci nápadů nebo místo pro další látku na zkoušku.
Aroma: Vůně je svěží, zelená, mírně pepřová, charakteristická. Éterický olej máta se míchá do směsí s citrusy, eukalyptem, rozmarýnem, majoránkou, levandulí, tymiánem, kafrem, cypřišem, borovicí, černým pepřem, fenyklem, zázvorem, citronovou trávou, slaměnkou, cistem, gerániem, jalovcem, tea tree.
Kontraindikace: Kontraindikace vykazuje v těhotenství, při kojení a u dětí do deseti let věku. Použití příliš mnoha oleje z máty peprné může vyvolat podchlazení. Vždy zřeďte ji v nosném oleji. Při možné alergii proveďte před použitím test kožní snášenlivosti. Má vysoký alergenní potenciál, není vhodná pro epileptiky, astmatiky a alergiky na mentol. U malých dětí může vyvolat zástavu dechu. Neměla by se používat v dlouhodobém horizontu (déle než 10 dní vkuse). Nepřidávat do koupele.
Děti: Všeobecně se vůbec nedoporučuje používání éterických olejů do ukončeného třetího měsíce kojence. Do šesti měsíců dítěte lze éterické oleje použít nárazově, po konzultaci se školeným aromaterapeutem, v závislosti na druhu. Po ukončeném šestém měsíci používáme směsi, míchané přímo pro děti tohoto věku. Od jednoho roku dítěte lze používat mírnější éterické oleje, jako jsou např. citrusy ve velmi nízkém ředění, nárazově, s opatrností.
Ředění: Do aromalampy nebo difuzéru nakapejte podle velikosti místnosti 1-3 kapky. Do masážního oleje nakapejte maximálně 5 kapek éterického oleje na 50 ml nosiče.
100% přírodní éterické oleje Primavera tvoří nejširší kolekci certifikovaných esenciálních olejů získaných šetrným způsobem z biodynamicky vypěstovaných rostlin. Éterické oleje mají pozitivní vliv na naši psychiku, aktivují smysly a posilují tělo. Mají široké uplatnění v domácí aromaterapii, v péči o tělo a pokožku.