Litsea cubeba se v kosmetice používá pro své deodorační a antibakteriální vlastnosti.
Je ideální pro ošetření mastné a problematické pleti se sklony k tvorbě aknózních ložisek, snižuje viditelnost jizev, vykazuje dobrou účinnost při projevech kožních plísní. Působí anti-agingově a najdeme ji také v produktech proti celulitidě. V kosmetice zároveň hraje roli mírného přírodního konzervantu a repelentu. Má výborné schopnosti podpořit krevní cirkulaci. Díky tomu je dobré ji použít při bolestech svalu a pohybového aparátu. V období sezónních onemocnění napomáhá podpořit průchodnost dýchacího systému. Působí potopudně a močopudně. V aromapsychologii se používá pro zmírnění napětí a psychické nerovnováhy. Působí jako stimulant nervového systému.
Aroma:
Vůně libavky je intenzivní a velmi podobná citronu. Míchá se do směsí s levandulemi, heřmánkem, levandinem, mátou peprnou, citrusy, bazalkou, šalvějí, gerániem, jasmínem, zázvorem, dřevinami, rozmarýny, růží, petitgainem, neroli, palisandrem, ylang-ylangem, pryskyřicemi, elemi, yzopem, myrtou, palmarosou a tonkou.
Kontraindikace:
Je kontraindikovaný v těhotenství do ukončeného třetího měsíce. Není vhodný při kojení a u dětí do věku šesti let. Nesmí se užívat vnitřně, vždy se musí ředit do nosného oleje. Citlivé nebo alergické osoby musí před aplikací provést test kožní snášenlivosti. Vždy se musí míchat do nosného oleje, může vyvolat alergickou reakci.
Děti:
Všeobecně se vůbec nedoporučuje používání éterických olejů do ukončeného třetího měsíce kojence. Do šesti měsíců dítěte lze éterické oleje použít nárazově, po konzultaci se školeným aromaterapeutem, v závislosti na druhu. Po ukončeném šestém měsíci používáme směsi, míchané přímo pro děti tohoto věku. Od jednoho roku dítěte lze používat mírnější éterické oleje, jako jsou např. citrusy ve velmi nízkém ředění, nárazově, s opatrností.