www.greenwave.cz
KONTAKT KOŠÍK  
0,- Kč
Zavolejte nám: +420 222 514 741
Od 5.1.2021 OTEVŘENO Po-Pá 10 - 17.30 hod
Opět posíláme i přes Zásilkovnu. V ČR od 1.500,- Kč nákupu ZDARMA. Posíláme i na Slovensko!

Jak si vyrobit parfém

Jak si vyrobit vlastní parfém
Pokud se Vám také stává, že si z tisíce hotových parfémů nemůžete vybrat svou vůni, je tento námět přímo pro vás. Následující řádky, by měli být praktickým návodem pro domácí výrobu toaletních vod a parfémů.

NA ÚVOD
Každý parfém je kompozicí vonných aromatických látek, které vyvolávají v našem tělo, nebo lépe řečeno v mozku, různé reakce. Proto nás mnoho vůní vzrušuje a přitahuje, a jiné nás nechávají chladnými. Namíchat si vlastní parfém znamená, vybrat a spojit jednotlivé vůně tak, aby co nejvíce vyjadřovali naši osobnost, nebo to, co na venek vyzařovat chceme. Musíme si však uvědomit, že parfém, bude nakonec ovlivňovat především nás samé. Pokud vybereme jednotlivé složky správně, budou na nás i na okolí působit aromaterapeuticky, a budou nám pomáhat během celého dne.

Z ČEHO SE SKLÁDÁ PARFÉM
Nejdražší parfém obsahuje 100 až 200 složek a jeho výroba může trvat i 2 roky, ale prakticky vzato obsahuje složky, které si můžete nakoupit i pro domácí výrobu. Každý parfém jako takový, může být založen na olejové nebo alkoholové bázi. My se zaměříme na ty druhé, kde se vonné složky ředí alkoholem v různém poměru. Tyto parfémy obsahují vždy i několik procent vody, třeba i jen 5%. Přesný poměr těchto složek je tajným knowhow každého „Le Nez“ (Nosu – tvůrce parfémů), ale obecně platí tyto pravidla:

PARFÉM: 15-30% vonných látek, 70-90% alkoholu

PARFÉMOVANÁ VODA
: 8-15% vonných látek, 80-90% alkoholu

TOALETNÍ VODA: 4-10% vonných látek, 80-90% alkoholu

Pod slovem vonné látky v našem případě myslíme 100% éterické oleje, které mohou být různě intenzivní, podle způsobu získávání a svého charakteru. Například éterického oleje typu Absolue (získávaného metodou enfleurage – př.Jasmín, Růže) budete potřebovat jen nepatrné množství, a jeho vůně bude přesto mnohem výraznější, než vůně stejného druhu získaná parní destilací.

Pro účely aromaterapie i parfémů se oleje dělí na 3 skupiny tónů vůní: HLAVA, SRDCE, ZEMĚ.

HLAVA: svrchní tóny vůní – jsou svěží velmi intenzivní, ucítíte je jako první ale zároveň rychle vyprchají  : Citrón, Bergamot, Mandarinka, Grep, Pomeranč, Yuzu, Lemongrass, Limeta, Bazalka, Anýz a další.

SRDCE: střední tóny vůní – většinou květinové vůně sladkých i svěžích odstínů, středně těkavé, často ty nejzajímavější a nejdůležitější, tvořící ustřední motiv dámských parfémů: Růže, Jasmín, Mimóza, Tuberóza, Levandule, Šalvěj lékařská, Šalvěj Muškátová, Petitgrein, Karafiát, Lotos, Champaka, Lilie, Neroli, Orchidej, Lípa, Ylang Ylang. Iris, Geránium, Růžové dřevo, Vanilka, Skořice a další.

ZEMĚ: základní tóny vůní – dlouhotrvající balzámové nebo dřevité vůně, fungují jako spojující prvky a fixátory: Santal, Pačuli, Cedr, Kadidlo, Tonka, Tolu bazám, Vanilka, Benzoe, Myrha, Nard, Olibanum, Labdanum, Vetyver, Pimentovník a další.

Harmonické sladění těchto tří stupňů těkavosti vytváří dobrý parfém. Pokud se parfém po nanesení na kůži výrazně změní, a po dalších několika hodinách opět, není dobře sestaven. Důležité jsou takzvané fixativy – které váží a spojují těkavé vrchní tóny. Například Benzoe nebo Vanilka dobře spojuje květinové tóny jako je Jasmín a Růže. Naopak na zafixování citrusů budete potřebovat vetyver, cedr, pačuli nebo muškátovou šalvěj. Pokud budete chtít spojit květiny s citrusy, použijte Růžové dřevo.

Pozor na Alkohol! Pro parfémy se každý alkohol nehodí. Musíte použít ten nejkvalitnější, který se vyrábí kvašením bylin, je bez zápachu a denaturovaný. Alkohol silně ovlivní kvalitu vašeho parfému. Vodu použijte destilovanou z lékárny, nebo přefiltrovanou pramenitou.                                             Květy Tuberózy                                             

JAK VYBRAT JEDNOTLIVÉ SLOŽKY
Rozdělení parfémů na dámské a pánské by vydalo na celou další kapitolu, a není v silách tohoto návodu se jimi zabývat. Nicméně se musíme zmínit o faktu, že v pánských parfémech se používá většina stejných složek jako v těch dámských, pouze v jiných poměrech.

Mnohem důležitější je, abyste si utvořili představu o typu vůně, který budete vyrábět. Podle toho zda půjde o vůni svěží, květinovou, a nebo hřejivě zemitou, budete vybírat éterické oleje pro výrobu. Mějte však na paměti, že aby parfém „držel pohromadě“, musí obsahovat všechny tři druhy vůní: základní, střední i vrchní. Pak bude mít hlavu, srdce i dobrou základnu. U velmi svěžích vůní postačí i 2 stupně (například hlava a srdce).

VÝROBA PARFÉMU
Pro samotnou výrobu budete potřebovat: éterické oleje s kapátkem, kvalitní alkohol nejlépe 95%, hnědé sklenice s pevným uzávěrem (lékárenské), papírky na testování, trychtýřek, kávové papírové filtry, zápisník, trpělivost a čas.
Nejdříve si vždy vytvořte vonný koncentrát. To znamená směs vůní, kterou budete ředit, až s ní budete spokojeni alkoholem a vodou.

 24 - 30 kapek = 1 ml, to znamená, že na toaletní vodu Vám bude stačit maximálně 40 - 100 kapek éterického oleje na 70 ml alkoholu a 20 – 25 ml vody. V případě, že použijete nějaký druh absolue, bude to podstatně méně.
Pro začátek kombinujte maximálně 3 až 6 složek. Vyzkoušejte některé osvědčené kombinace, například:

VONNÝ KONCENTRÁT - SVĚŽÍ DÁMSKÁ VŮNĚ
Bergamot         10 kapek
Rozmarýn     2 kapky
Citrón         10 kapek
Pomeranč     20 kapek
Neroli         2 kapky

Vonný koncentrát dolijte alkoholem a vodou, nechte minimálně několik dnů zrát.  Vůně bude intenzivnější, pokud dodržíte voňavkářský postup a necháte ji uležet 4-6 týdnů v hnědé lékařské lahvi.
Opravdový voňavkář bude svou vůni ladit měsíce, pro případ, že to vyzkoušíte také, vše si zapisujte, až vymyslíte dokonalý parfém, byla by škoda nevědět, co jste tam dali. Po několika týdnech přefiltrujte přes kávový papírový filtr do překapávače a slijte do vyvařených nebo jinak sterilizovaných flakónů, a hotovo…

A JAK SI TO ZJEDNODUŠIT

Jestli máte chuť experimentovat, ale celý postup se Vám zdá moc složitý a časově náročný, nabízíme vám jedinečnou a originální cestu k osobní vůni – systém Apothecary od firmy Florascent. Apothecary nabízí celkem 42 jednodruhových aroma sprejů, které jsou roztokem esenciálních olejů v čistém alkoholu. Výhodou je, že jsou již správně naředěny a ustáleny, a proto je lze ihned použít.

Spreje mezi sebou můžete kombinvat stejným způsobem, jako když vytváříte parfém. Vyberte si hlavu, srdce a základ parfému, a pak už vůně nanášejte přes sebe přímo na kůži. Vše je jednoduché a výsledek je okouzlující.Dostupné vůně APOTHECARY a jejich rozdělení:

Aromatologie – typy vůní
-    Svěží (Fresh)
-    Aromatické (Aromatic)
-    Zklidňující (Balmy)
-    Dřevité (Woody)
-    Květinové (Flowery)
-    Citrusové (Citrus)

Květinové vůně
-    Mimosa (střední + základní nota)
-    Palmarosa (svrchní + střední nota)
-    Sambac (střední nota)

-    Jasmín*(střední nota)
-    Růže* (střední nota)
-    Pomerančové květy* – Orange Flower* (střední nota)
-    Ylang* (střední nota)


Citrusové vůně
-    Hořký pomeranč – Bitter Orange (svrchní nota)
-    Grapefruit (svrchní nota)
-    Limetka – Lime (svrchní nota)

-    Bergamot* (svrchní nota)
-    Mandarinka* (svrchní + střední nota)
-    Yuzu* (svrchní + střední nota)
-    Citron* – Lemon* (svrchní nota)

Aromatické vůně
-    Bazalka – Basil (střední nota)
-    Badyán – Staranise (střední nota)
-    Skořicová kůra – Cinnamon Bark (střední nota)

-    Vavřín* – Bay* (střední nota)
-    Davana* (střední + základní nota)
-    Zázvor* – Ginger* (střední nota)
-    Levandule* – Lavender* (střední nota)

Dřevité vůně
-    Cedr – Cedarwood (střední + základní nota)
-    Pačuli – Patchouly (sřední + základní nota)
-    Růžové dřevo – Rosewood (střední nota)

-    Jatamansi* (střední + základní nota)
-    Labdanum* (střední a základní nota)
-    Santal* – Sandalwood* (základní nota)
-    Vetyver* (základní nota)

Balmy
-    Benzoin (střední + základní nota)
-    Opoponax (střední + základní nota)
-    Styrax (střední + základní nota)

-    Myrha* – Myrrh* (střední + základní nota)
-    Kadidlo* – Incense* (svrchní + střední nota)
-    Tonka* (střední + základní nota)
-    Vanilka* (střední + základní nota)

Svěží vůně
-    Pelyněk – Wormwood (svrchní + střední nota)
-    Kardamom – Cardamom (svrchní + střední nota)
-    Pelargónie – Geranium (svrchní + střední nota)

-    Galbanum* (svrchní + střední nota)
-    Clary Sage* (střední nota)
-    Peppermint* (svrchní nota)
-    Rozmarýn* – Rosemary* (svrchní + střední nota)Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.